SME

Bratislavské zastupiteľstvo schvaľuje uznesenia aj vďaka zabudnutým kartičkám

Aprílové rokovanie sa skončilo predčasne. V sále bolo málo poslancov.

Zatupiteľstvo prijalo uznesenia, kde hlasovalo len 19 poslancov Zatupiteľstvo prijalo uznesenia, kde hlasovalo len 19 poslancov (Zdroj: Metso Bratislava (Youtube))

Do článku sme 23.5. doplnili vyjadrenie poslanca Mareka Machatu.

Bratislavskí mestskí poslanci budú na májovom zasadaní zastupiteľstva hlasovať aj o bodoch, ktoré pred mesiacom neprebrali. Posledné aprílové rokovanie mestského zastupiteľstva v Bratislave sa po ôsmich hodinách skončilo predčasne. V sále totiž nezostalo dosť poslancov na to, aby zastupiteľstvo bolo uznášaniaschopné.

Nedostatok poslancov odhalilo prezenčné hlasovanie, pri ktorom sa zisťuje, kto je v sále prítomný. Podnet naň dal poslanec Juraj Káčer (Strana obcí a miest – SOM). Pri hlasovaní o predchádzajúcom bode programu sa mu zdalo, že aj keď hlasovacie zariadenie započítalo 24 poslancov ako prítomných, v miestnosti ich bolo v skutočnosti menej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rokovací poriadok stanovuje, že v sále musí byť viac ako polovica z celkového počtu 45, teda najmenej 23 poslancov na to, aby bolo zastupiteľstvo schopné sa uzniesť. Ak ich je menej, zastupiteľstvo nemôže hlasovať.

„Zdá sa mi, že hlasuje 19 ľudí, piati nehlasujú, tí ľudia tu s nami ani nie sú, tak neviem, či vôbec také hlasovanie môže byť platné,“ povedal poslanec počas rokovania 25. apríla. Keby poslanci, ktorí v tom momente neboli v sále, mali vybraté hlasovacie kartičky, materiál, ktorý schválili v predchádzajúcom bode, by neprešiel, pretože zastupiteľstvo by nebolo uznášaniaschopné.

Problém s tým, že pri odchode poslancov zo sály niektoré kartičky ostávali počas hlasovaní v zariadení, riešili na bratislavskom mestskom zastupiteľstve už aj v minulosti. Organizačné oddelenie nemá právomoc kartičku neprítomného poslanca vytiahnuť bez toho, aby o to poslanec priamo požiadal.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo prerušili aprílové zasadnutie

Na začiatku každého zasadnutia sa podľa prezenčnej listiny určí, či je zastupiteľstvo schopné sa uzniesť. Neskôr sa už poslanci pred jednotlivými hlasovaniami neprezentujú: ak majú v hlasovacom zariadení kartičku, považujú sa za prítomných, aj keď nemusia hlasovať.

Na aprílovom zasadnutí pri hlasovaní o bode 47 , ktorým bol návrh na zverenie pozemku na Humenskom námestí do správy mestskej časti Bratislava-Petržalka, bolo označených ako prítomných 24 poslancov, hlasovali však iba devätnásti. Nehlasovali námestníčka primátora Lenka Antalová Plavuchová, starosta Lamača Igor Polakovič, poslanec Marek Machata (všetci Team Bratislava-SaS-PS), starosta Rusoviec Radovan Jenčík (nezávislý) a starosta Petržalky Ján Hrčka (Klub starostov).

SkryťVypnúť reklamu

Rokovací poriadok umožňuje overiť prítomnosť poslancov prezenčným hlasovaním. Na aprílovej schôdzi naň vyzval primátor po krátkej diskusii iniciovanej poslancom Káčerom.

V prezenčnom hlasovaní hlasovalo 21 poslancov. Okrem nich mali kartičky v systéme vsunuté aj Jenčík, Antalová Plavuchová, Machata a Polakovič.

Následne bola vyhlásená 15-minútová prestávka, čo vyžaduje rokovací poriadok v prípade, že počet poslancov prezentovaných na hlasovanie klesne pod 23. Po nej v prezenčnom hlasovaní opäť hlasovalo len 21 poslancov. Do sály sa vrátila námestníčka Antalová Plavuchová, no neprezentoval sa starosta Podunajských Biskupíc Roman Lamoš (Team Bratislava-SaS-PS).

Mestské zastupiteľstvo tak nebolo uznášaniaschopné, preto primátor po viac ako osem hodinách rokovanie prerušil. Zvyšné body v programe budú prerokované na najbližšom rokovaní zastupiteľstva 23. mája 2024.

Body v záverečnej časti programu sa zvyčajne týkajú majetkových záležitostí mesta a zastupiteľstvo ich väčšinou schvaľuje jednomyseľne bez dlhšej diskusie.

Poslanec Polakovič, ktorého kartička v zariadení zostala aj po jeho odchode a pomohla tak zvýšiť kvórum, vysvetľuje, že ju zabudol vybrať a ospravedlnil sa za to.

„Utekal som do Lamača, kde sme mali verejné stretnutie k revitalizácii aleje. Musel som si volať taxík a v strese som na to zabudol. Je to moja chyba,“ povedal Polakovič denníku SME.

Kartu v sále si zabudol aj poslanec Machata, ktorý tvrdí, žeodchádzal zo zatupiteľstva okolo 16. hodiny kvôli pracovným povinnostiam v Ružinove, čo vopred avizoval predsedovi klubu.

„Bolo to omylom, za čo sa ospravedlňujem. Je to preto, že v drvivej väčšine som na zastupiteľstvách celý čas, nevybieham zo sály, netelefonujem, neodchádzam, teda nemal som doteraz dôvod brať si kartu so sebou,“ tvrdí Machata.

Poslanec Jenčík, ktorý nehlasoval ani na jednom prezenčnom hlasovaní, na otázky redakcie neodpovedal.

V zodpovednosti poslancov

Na začiatku aprílovej schôdze bolo v sále prítomných 39 poslancov. Niektorí poslanci priebežne z rokovania odchádzajú. Pri každom opustení miestnosti sú podľa rokovacieho poriadku povinní vybrať kartičku zo zariadenia.

„Už sme sa bavili o tom, že poslanci, ktorí idú na toaletu alebo do kaviarne, si tu kartičku nechávajú, to je v poriadku, ale ak odídu, mali by byť morálne povinní kartičku vytiahnuť,“ povedal počas aprílového zasadnutia nezaradený poslanec Martin Winkler.

To, že si poslanci pri odchode zabudnú vytiahnuť kartičku, sa podľa Polakoviča stáva poslancom bez ohľadu na to, z ktorého sú klubu. „Človek sa zdvihne, že musí niekam ísť, a zabudne kartičku vytiahnuť,“ vysvetľuje.

To, že sa na prezenčnom hlasovaní ukázalo, že v sále v závere rokovania nie je zastupiteľstvo uznášaniaschopné, sa podľa neho stalo prvýkrát.

V zastupiteľstve však už dlhšie prebieha diskusia o tom, či kartičku neprítomného poslanca môže vybrať organizačné oddelenie. V súčasnosti na to nemajú právo, ak o to poslanec vyslovene nepožiada.

Takáto situácia nastala napríklad na zasadnutí 14. decembra 2023, keď petržalský starosta Hrčka upozorňoval na to, že z 28 poslancov, ktorí mali v systéme kartičky, hlasuje iba 24. Hrčka vtedy povedal, že videl ako organizačné oddelenie vytiahlo kartičku Zdenke Zaťovičovej (SOM), ale nie iným poslancom.

Organizačné oddelenie reagovalo tým, že od Zaťovičovej na to dostali explicitný pokyn, ale sami to proaktívne urobiť nemôžu.

Každý poslanec môže v hociktorom momente požiadať o prezenčné hlasovanie, ak sa mu zdá, že v sále nie je prítomných dosť poslancov.

Môžu sa vrátiť k prezentovaniu

Rokovací poriadok zatiaľ so žiadnou možnosťou sankcionovania poslancov, ktorí sa dopustia takéhoto porušenia, neráta.

Okrem apelovania na zodpovednosť poslancov sa zastupiteľstvo môže ešte vrátiť k systému, kde sa pred každým hlasovaním poslanci prezentujú, aby sa zistilo kvórum. Ak poslancov nie je aspoň 23, k hlasovaniu ani nedôjde. Mestské zastupiteľstvo takto fungovalo do 15. decembra 2022, keď poslanci prijali nový rokovací poriadok, ktorý prezentáciu pred každým hlasovaním zrušil.

Takto sa hlasuje napríklad v zastupiteľstve mestskej časti Petržalka. „Samozrejme, má to svoju nevýhodu, zdržuje to. Každé jedno hlasovanie je o 25 – 30 sekúnd dlhšie,“ vysvetľuje starosta Ján Hrčka.

Ak by bolo na programe 60 bodov, pol minúty prezentovania sa pri každom by znamenalo, že schôdza by sa predĺžila približne o 30 minút. K tomu treba pripočítať hlasovania o pozmeňujúcich návrhoch.

O prípadných zmenách overovania prítomnosti poslancov budú podľa magistrátu rokovať zástupcovia poslaneckých klubov.

„Platí, že akékoľvek zmeny pravidiel rokovania v rokovacom poriadku musia byť schválené mestským zastupiteľstvom,“ pripomína hovorca magistrátu Peter Bubla.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 837
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 641
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 539
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 230
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 054
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 855
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 743
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 708
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 31 165
  2. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 468
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 805
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 610
  5. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 15 594
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 224
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 9 674
  8. Martin Fronk: Hrady pre milionárov: Ako biznis oživí ruiny, ktoré štát ignoruje 6 704
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťZatvoriť reklamu